Logo UK

ORCID na ČVUT

ORCID (Open Researcher and Contributor ID)

Pro vědce - publikujícího autora je v současné době důležitá jeho jednoznačná identifikace a možnost propojení své identity s výsledky s vlastními výsledky vědecko-výzkumné práce.

Vedle vlastního problému nejednoznačného jména utora, které se může měnit, zkracovat, uvádět v různém prostředí atp., existuje i řada identifikátorů, pod kterými je autor veden v různých systémech. Postupem času se ukazuje nutnost tyto identifikátory sloučit pod jeden sdružující unifikovaný údaj.

Řešení nabízí systém ORCID (Open Research and Contributor ID)

 

 

Co je ORCID?

ORCID poskytuje registr jedinečných mezinárodních identifikátorů a transparentní způsob propojení výstupů z vědecko-výzkumné činnosti s tímto identifikátorem.

Identifikátor ORCID má poskytovat trvalou identitu autorům, podobnou té, která byla vytvořena pro subjekty v digitálních sítích - identifikátor digitálních objektů (DOI).

Registr ORCID zdarma poskytuje jednotlivcům možnost získání ORCID ID, spravování svého profilu a vyhledávání ostatních vědců.

ORCID záznamy uchovávají pouze necitlivé osobní údaje jako je jméno, e-mail, afilace a obor výzkumné činnosti. ORCID chápe základní potřebu jednotlivce sledovat, jak jsou jeho data sdílena, a proto poskytuje i nástroje pro správu ochrany osobních údajů.

 

Další informace o ORCID