Weby a portály
E-zdroje: Informace přímo na vašem monitoru (česky)
Informační magazín Ústřední knihovny VŠB-TU Ostrava, jehož cílem je informovat o tématu otevřeného přístupu a projektu OpenAIRE. Obsahuje užitečný slovníček pojmů z oblasti OA a odkazy na další zdroje.
Open Access v ČR (česky)
Webové stránky se základními informacemi o OA v České republice. Obsahují odkazy na knihovny, které se zapojili do mezinárodní akce Open Access Week a také na zajímavé informační zdroje k této problematice.
Open Access (OA) - CZ (česky)
Česká komunita zájemců o OA na sociální síti Facebook.
Open Access Overview (anglicky)
Webové stránky Petera Subera (Harvard University, Earlham College, SPARC, Public Knowledge) se stručně a přehledně věnují všem aspektům OA, shrnují jeho hlavní cíle a zásady a poskytují odkazy na další zdroje. Vhodné pro úvodní orientaci v tématu.
OASIS: Open Access Scholarly Information Sourcebook (anglicky)
Portál je zdrojem věrohodných informací o OA, jeho principech, výhodách, přístupech a prostředcích, jak otevřeného přístupu dosáhnout. Obsah je přehledně rozdělen podle potřeb různých uživatelů – informace na míru zde najdou vědečtí pracovníci, knihovníci, vydavatelé, administrátoři, veřejnost a studenti.
Open Access Directory (anglicky)
Wikipedie zaměřená na problematiku otevřeného přístupu se snaží sjednotit informace o OA do jednoho místa.
Open-access.net: open access to scholarly information (německy, anglicky)
Portál je zdrojem informací o problematice OA se zaměřením zejména na německé prostředí. Obsahuje jak základní obecné informace o OA, tak informace specifické pro jednotlivé vědní obory. Informace jsou také rozděleny pro jednotlivé skupiny uživatelů – autory, editory časopisů, správce repozitářů, členy managementu univerzit, knihovny, poskytovatele finančních prostředků, vydavatele.
OpenAccess.se (švédsky, anglicky)
Webové stánky nabízejí novinky z oblasti OA, informace o programu podpory OA ve Švédsku a o jednotlivých probíhajících i ukončených projektech. Jsou k dispozici také články a prezentace pracovníků Švédské národní knihovny, které se věnují tématu OA.
Blogy a newslettery
Otevřený přístup (česky)
Blog Mgr. Pavly Rygelové (VŠB-TU Ostrava) o otevřeném přístupu, digitálních repozitářích, principech vědecké komunikace a šíření vědeckých poznatků. Zaměřuje se na novinky z oblasti OA v zahraničí i České republice.
Open Access News: News from the open access movement (anglicky)
Blog Petera Subera. Jeho aktualizaci autor ukončil na konci dubna 2010, přesto je stále zdrojem zajímavých informací a novinek o OA od roku 2002. V blogu je možné vyhledávat, jednotlivé příspěvky mají permanentní odkazy.
SPARC Open Access Newsletter (SOAN) and Free Online Scholarship (FOS) Newsletter (anglicky)
Archiv dvou elektronických zpravodajů zaměřených na problematiku OA.
Repozitáře
SHERPA/RoMEO: Publisher copyright policies & self-archiving - v systému lze zjistit postoj vydavatele k OA a autoarchivaci článků autorem v repozitářích; databáze více než 600 vydavatelů a jejich přístupu k autoarchivaci e-printů vědeckých článků; vyhledávání je možné podle názvu vydavatele nebo podle názvu časopisu
Přehled poskytovatelů financí pro výzkum, u nichž podmínkou pro získání prostředků je zveřejnění výsledků v otevřeném repozitáři poskytuje systém SHERPA Juliet
OpenDOAR (The Directory of Open Access Repositories) - seznam světových OA repozitářů
ROAR (Registry of Open Access Repositories) -seznam světových OA repozitářů
DOARC (Distributed Open-Access Reference Citation services) - německý projekt, který má představovat zastřešující platformu nad všemi institucionálními repozitáři a nabízet citační analýzy a další informace s přidanou hodnotou pro autory i uživatele dokumentů, pro jednoznačnou identifikaci autorů využívá volně dostupného systému AuthorClaim.
COAR (Confederation of Open Access Repositories)
PIRUS a PIRUS2 - projekty zaměřené na problematiku sestavování statistik využívanosti článků v repozitářích
Příklady institucionálních a oborových repozitářů najdete v Seznamu OA repozitářů pro obory ČVUT
Iniciativy a deklarace
Iniciativa AKVŠ ČR pro podporu otevřeného přístupu - česká iniciativa pro podporu OA je zaštítěna Asociací knihoven vysokých škol České republiky
Budapešťská iniciativa - BOAI - z února 2002 definuje otevřený přístup jako: „free availability on the public internet, permitting any users to read, download, copy, distribute, print, search, or link to the full texts…" a doporučuje dva základní možné způsoby, jak vědecké informace (především recenzované vědecké články) volně zpřístupňovat: prostřednictvím autoarchivace publikovaných článků v digitálních repozitářích a prostřednictvím publikování v časopisech s otevřeným přístupem.
Budapest Open Access Initiative (rozcestník)
Bethesda Statement on Open Access Publishing - z června 2003 bylo výsledkem setkání o otevřeném přístupu pořádaného Howard Hughes Medical Institute. Pozitivní stanovisko k OA vyjádřily pracovní skupiny zastupující nadační organizace, knihovny a vydavatele, vědce a vědecké instituce. Prohlášení pokládá publikaci za volně dostupnou v případě, že autoři a vlastníci copyrightu udělují každému uživateli svobodné, nezrušitelné, celosvětové, trvalé právo k přístupu, včetně licence pro využití a distribuci práce, a že kompletní verze práce bude uložena do některého z online repozitářů, který podporuje akademická instituce, vědecká společnost, vládní agentura apod., podporující otevřený přístup, neomezenou distribuci, interoperabilitu a dlouhodobou archivaci.
Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities - z října 2003 navazuje na předchozí dvě iniciativy a zdůrazňuje důležitost široké a rychlé dostupnosti znalostí nejen klasickou formou, ale zejména prostřednictvím internetu. Otevřený přístup definuje jako všem dostupný zdroj lidského poznání a kulturního dědictví, který byl uznán vědeckou komunitou.
Evropská unie vyhlásila OA jako jednu ze svých šesti iniciativ v rámci programu Science in Society. K myšlence OA se připojila pilotním programem Evropské komise Open Access Pilot in 7FP a programem Open Access in Horizon 2020, který podporuje myšlenky otevřeného přístupu k výsledkům výzkumu podpořeného z finančních prostředků 7. rámcového programu/resp. programu H2020. Od příjemců finančních dotací z daných vědních oblastí se očekává, že uloží recenzovaný článek nebo jeho finální verzi do online repozitáře a zajistí otevřený přístup k tomuto článku během 6 až 12 měsíců od jeho vydání (rozdílné časové embargo odpovídá zastarávání informací v jednotlivých vědních disciplínách). Na program navazuje projekt OpenAIRE, který má poskytnout podpůrnou informační infrastrukturu pro realizaci pilotního programu. Každá ze zúčastněných zemí vytvoří v rámci projektu kontaktní místo pro komunikaci mezi řešiteli projektu a pro předávání informací na národní úrovni.
DINI (Deutsche Initiative für Netzwerkinformation) - německá iniciativa rozvíjí řadu projektů integrace jednotlivých repozitářů a snaží se vytvořit národní portál pro přístup ke všem OA dokumentům (projekty OA Network, OA Statistics, DOARC, CARPET - Community for Academic Reviewing, Publishing and Editorial Technology)