Logo UK

E-knihy (2)

Elektronické knihy jsou dalším užitečným informačním zdrojem, který lze využít ke studiu. Kromě plných textů, které lze číst online nebo offline podle potřeby, je možné s texty v závislosti na formátu a čtecím zařízení dále pracovat - vytvářet poznámky a komentáře, zvýrazňovat text apod.

Každý dodavatel nabízí na své platformě jiné možnosti a funkce pro práci s e-knihami. Práce s e-knihami se však může také lišit dokonce v rámci jedné platformy a to v závislosti na typu licence.

Průvodce e-knihami na ČVUT

 

Proquest Ebook Central

EbookCentral

 Přímý přístup do databáze    Vzdálený přístup do databáze

 

Přístup, autentizace

IP rozsah ČVUT, vzdálený přístup Shibboleth

Obsah

Celá kolekce Science & Technology Ebook a dalších více než 300 trvale nakoupených titulů.

Wiley full access icon  Označení dostupných e-knih. Vyhledáte je zaškrtnutím pole Status knihy.

  Takto označené e-knihy Wiley token access iconje možné číst 5 minut, případně můžete dát návrh na jejich zakoupení. Více zde.

DRM

Ano, u většiny e-knih. Omezený tisk, kopírování a ukládání. Stažení celé knihy na 3-21 dní.

Přístup více uživatelů

Záleží na titulu. Některé knihy mohou být omezeny na 1 nebo 3 současně pracující uživatele. Pokud byl limit dosažen, zobrazí se “Vaše instituce má přístup k x kopiím této knihy. Všechny kopie jsou právě používány. Zkontrolujte to prosím později nebo vyhledejte jinou knihu“.

Formáty

Pdf pro stahování kapitol, ePub pro stahování celé knihy.
Pohodlné online čtení je možné pouze na počítačích, tabletech a noteboocích, ne na chytrých telefonech. Celou knihu je možné číst offline na všech mobilních zařízeních.

Osobní účet

Ano, nutný při vytváření osobních poznámek a seznamů e-knih, barevné zvýraznění textu, sdílení s dalšími uživateli.

Stahování

Ano, části knihy mohou být staženy jako pdf na neomezenou dobu. Některé knihy mohou být staženy celé a čteny offline pouze jako tzv. e-výpůjčka na 3-21 dní v programu Adobe Digital Editions. Na mobilních zařízeních pak v aplikaci Bluefire Reader.