Logo UK

DOI na ČVUT

Co je DOI?

Mezinárodní jednoznačný a trvalý identifikátor dokumentu, který zajišťuje trvalý odkaz na konkrétní elektronický dokument v prostředí internetu. Přiděluje se na základě členství ČVUT v registrační agentuře Crossref.

K čemu je dobré a čemu se přiděluje?

  • Poskytuje trvalý odkaz na plný text, příp. na stránku, ze které je plný text dostupný. Přiděluje se libovolným typům online dokumentů, u kterých je žádoucí trvalý identifikátor (viz crossref.org)
  • Takovým typem dokumentů mohou být např. časopisecké články, kapitoly v knize, konferenční příspěvky, příspěvky ve sborníku, normy, technické zprávy, kvalifikační práce, samostatné tabulky, grafy, vyobrazení, datové soubory apod.
  • DOI je přidělováno jak textům, které jsou publikovány v režimu OA, tak textům, které jsou publikovány v režimu předplatného.
  • Společně s identifikátorem autora ORCID je využíváno autory, institucemi a vydavateli pro jednoznačnou identifikaci autora a jeho díla.

Jak DOI funguje?

Kliknete na odkaz DOI a dostanete se ihned na plný text článku, nebo na stránku, ze které je plný text k dispozici.

Jak pomocí DOI citovat?

Identifikátor DOI se uvádí v bibliografické referenci. DOI je běžný údaj, většina citačních stylů a generátorů citací s ním již umí pracovat.

Příklad:

CALAFIORE, Giuseppe C., Fabrizio DABBENE and Roberto TEMPO. Research on probabilistic methods for control system design. Automatica [online]. Elsevier. July 2011, Vol. 47, issue 7, pp. 1279-1293. ISSN 0005-1098. [vid. 17 June 2011]. https://doi.org/10.1016/j.automatica.2011.02.029. Dostupné též z: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0005109811001300 

Koho kontaktovat pro udělení DOI a případné dotazy?

  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.